Jedna z výstav v rámci festivalu DESIGNBLOK (2015) směřujících ke 100. výročí Bauhausu prezentovala nábytek, svítidla a kovové i skleněné předměty provázející stolování ze sbírky muzea.
DĚJINY MUZEA
Historie Muzea umění a designu byla podrobně zpracována a publikována v rozsáhlé knize ke 20. výročí založení (viz přehled literatury). Tato kniha obsahuje také první komplexní přehled akviziční činnosti, ovšem málo podrobný a nedostatečně ilustrovaný. Její kapitoly jsou připojeny níže ve formátu PDF.
V následujících létech pokračovalo postupné zpracovávání jak návazného vývoje muzea, tak podrobnější dokumentace sbírky. Výsledkem této snahy je především rozsáhlý přehled akvizice designu (Hledání inteligentního designu - viz přehled literatury), jehož kapitoly jsou připojeny ve formátu PDF v nabídce SBÍRKA.
Došlo také k vydání částečně rozšířených verzí textů o historii muzea, jeho vývoj však vzhledem následujícím politickým útokům není zachycen až do závěru let 2016/17. Chybí mj. seznam ediční činnosti, výstav ad. akcí do počátku roku 2017.
Muzeum dělají muzeem stálé expozice, které jsou i přes určité přechodné módní zpochybňování nenahraditelné z hlediska edukačního. Benešovské muzeum mělo vedle základní smíšené expozice volné tvorby (obr. 1) také specializované expozice kresby a grafiky, značek a logotypů, designu (další obrázky), fotografie nebo plastiky.
Kapitoly knihy
Fassatiová, Anna: KAPITOLY Z DĚJIN MUZEU UMĚNÍ A DESIGNU BENEŠOV 1990-2010..., Benešov, 2011, ISBN 978-80-87400-07-4
Obsah a úvod
Vize muzea
Dějiny muzea
Koncepce vzdělávacího programu
Výzkumný program
Stálé expozice
Výstavy
Ediční činnost
Film a audiovizuální tvorba
Ochrana památek
Médiatéka
Umělecká škola
Informační servis
Odborné konzultace
Přednášky a besedy
Tvůrčí dílny
Laboratoř barev a tvarů
Hudba v muzeu
Divadlo a poezie v muzeu
Archív
Vědecké společnosti
Muzeum a občanská sdružení
Projekty jednotlivě
Projekty jednotilvě II.
Projekty jednotlivě III.
Pro město Benešov
Sbírka
Sbírka malby
Sbírka ŠETLÍKOVA KOLEKCE
Sbírka plastiky
Sbírka prací na papíře
Sbírka fotografie
Sbírka holografie
Sbírka audiovizuální tvroby
Sbírka architektury
Sbírka tvorby Benešovska
Muzeum umění v síti vztahů
Struktura návštěvnosti
Slavní návštěvníci muzea
Desítky slavných návštěvníků muzea z let 1990-2010 jsou uvedeny i s fotografiemi v následujícím PDF souboru. Po roce 2010 jich bylo ale možná ještě více například Jan Budař, Jaroslav Hutka, Doc. Zdeno Kolesár z VŠVU Bratislava, paní Dr. Renate Aigner z Centra elektron. umění v rakouském Linzi, Daniel Reynek z Petrkova, Jáchym Topol z Knihovny V. Havla, spisovatel J. Faktor z Berlína, novinářka Petra Procházková, režisérka Olga Sommerová, prof. Michl z Norska, Miloš Doležal ... Dokáže je někdo sepsat?
Kruh přátel muzea
Dárci, sponzoři
Partnerské instituce
Rada galerií
Muzejní rada
Ekonomika muzea
Obnova muzejní budovy
Propagace muzea
Muzeum ve filmu a v televizi
Webová prezentace
Pracovníci muzea
Studijní cesty
Co se nám nepodařilo
VÝZNAMNÁ DATA
1990 - Založení muzea v rámci programu kulturní komise Občanského fóra.
1991 - Zánik zřizovatele (Okresní kulturní správy), v boji o další existenci u nového zřizovatele pomáhá České muzeum výtvarných umění (ředitel Dr. Sekera) převodem sbírkové kolekce.
1991 - Začátek spolupráce s International Institute for Information Design na výzkumu gramatiky a metod výuky praktické globální vizuální komunikace.
1992 - Zkušební rok pod novým zřizovatelem - Městem Benešov úspěšně završen.
1993 - Vedle tradiční sbírkové kolekce založeny sbírky fotografie, grafického designu a designu.
1994 - Ředitel muzea jmenován do organizačního výboru Mezinárodního bienále grafického designu Brno.
1995 - Ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem založena sbírková kolekce mezinárodního filmového plakátu.
1998 - V muzeu instalována první stálá expozice dějin a současnosti české a slovenské fotografie v ČR, která netradičně prezentuje nejen originálové, ale všechny médiem užívané techniky.
2001 - Muzeum splnilo podmínky členství v Radě galerií ČR.
UDÁLOSTI ZE STŘEDNÍHO OBDOBÍ HISTORIE BUDOU DOPLNĚNY.
Ředitel Fassati zve do Benešova arch. Vávru, který natáčí Šumný Benešov, který je potom filmem, knihou i kalendářem prezentován i v New Yorku.
2014 - Společný benešovský projekt architektek Zimandlové a Jiřičné je reprízován v Londýně.
2015 - Muzeum mění organizační vztah ke zřizovateli z o. s. na p. o.
2015 - Ředitel Tomáš Fassati úspěšně prochází opakovaným výběrovým řízením.
2015 - Ředitel Tomáš Fassati je radnicí nominován za dlouholetý rozvoj muzea na titul Blanický rytíř.
2015 - Na závěr roku proběhl první úřední audit muzea jako příspěvkové organizace. Práce vedoucí úseku správy majetku a sbírek byla hodnocena jako přijatelná s drobnými nedostatky, které byly návazně odstraněny.
2015 - U příležitosti čtvrtstoletí existence české pobočky IIID jsou připomenuty osobnosti spoluzakladatelů - Jána Šmoka, Jiřího Rathouského a Tomáše Fassatiho. Jedinému žijícímu spoluzakladateli - TF - je Institutem uděleno uznání za průkopnickou práci pro podporu výuky vizuální gramotnosti v českém prostředí formou výzkumu a přípravy prvních slovníků a učebnic.
NĚKDY SI LIDÉ NEUVĚDOMUJÍ, JAK MOC SOUVISÍ MÍSTNÍ SPOLEČENSKÝ VÝVOJ S CELOSTÁTNÍM. JE PROTO DOBRÉ PŘIPOMENOUT, ŽE LÉTA PO ROCE 2015 JSOU POLITOLOGY V ČR CHARAKTERIZOVÁNA JAKO DOBA S PRVKY ROZVRATU DEMOKRACIE A SOCIOLOGOVÉ UPOZORŇUJÍ NA SILNÝ NÁSTUP FAKE-NEWS NA INTERNETU.
2016 - V lednu bylo nečekaně uprostřed volebního období svrženo vedení radnice a nahrazeno koalicí ČSSD + ANO s podporou komunistů. Nové vedení nejprve pro odvážnou kritiku propustilo zakladatelku naučné expozice Experimenta, kterou přidělilo do správy muzea.
2016 - Nové vedení radnice započalo rázné změny ve více organizacích města, muzeum plánovalo sloučit se zábavní agenturou. Po podpůrné návštěvě náměstkyně ministra kultury v Benešově muzeum před likvidačním krokem zachránil jeden z významných benešovských politiků, který si dlouhodobě vážil práce jeho zakladatelů.
2016 - Započala rekonstrukce depozitářů s profesionálním řešením. Po její dobu jsou některé výstavní prostory muzea užity pro úložnou funkci.
2016 - Obsah výroční zprávy muzea za rok 2015 byl hodnocen muzejní radou jako nejkvalitnější za poslední období.
2016 - Se Studiem Olgoj Chorchoj proběhlo jednání o funkční koncepci rekonstrukcí stálých expozic designu a volného umění ve dvou objektech užívaných muzeem. Stejně tak se studiem Laboratoř Profesora UMPRUM Babáka o úpravách chodeb a orientačním systému hlavní budovy.
2016 - Muzeum připravuje v Muzeu Kampa výstavu z nově získané pozůstalosti pařížského malíře Kirchnera.
2016 - Poprvé ve čtvrtstoleté existenci muzea je zcela ignorována muzejní rada a její stanoviska.
2016 - Na závěr roku proběhl druhý úřední audit muzea jako příspěvkové organizace. Práce vedoucí úseku správy majetku a sbírek byla hodnocena oproti minulému roku jako zlepšená s drobnými nedostatky, které byly návazně odstraněny.
2016 - Muzeum bylo ve výzkumu katedry teorie VŠUP vybráno mezi několik institucí s nejinspirativnějšími sbírkami a expozicemi (Publikace VŠUP: Pachmanová: EX-POZICE). V zahraničním časopise DESIGNUM je v článku od historika umění Doc. Kolesára uvedeno mezi dvěma inspirativními příklady překonávajícími převládající klišé v ČR.
2016 - V koalici se rozhořel vážný spor mezi frakcemi ČSSD, jeho součástí byly také odlišné další záměry s muzeem.
2016 - V závěru roku je dokončena rekonstrukce depozitářů a započíná příprava na stěhování sbírkových předmětů.
2017 - Jedna z političek zcela nekompetentně zasahuje do činnosti muzea. Součástí zásahu je jako záminka také ukončena nově otevřená výstava přírůstků sbírky a s ní i celé muzeum. Podle vyjádření českých profesních sdružení jde o první politiky předčasně ukončenou výstavu od roku 1990. Ředitel muzea beznadějně vyzkouší všechny legální možnosti ovlivnit situaci a odchází do důchodu.
2017 - Muzejní rada vydává k situaci písemné stanovisko.
2017 - Aby nezískala převahu druhá z frakcí ČSSD městská rada urychleně pověřuje vedením muzea dosavadní vedoucí úseku správy majetku a sbírky, čím přesvědčivě vylučuje oficiální kritiku práce muzea v těchto rovinách jeho činnosti. Po volbách je s odstupem tento postoj potvrzen i novým vedením radnice, které na rozdíl od dalších městských institucí pověřenou ředitelku muzea nezbavuje její funkce.
2017 - Situace budí široké protesty institucí, profesních sdružení a osobností v ČR i zahraničí, kteří píší do Benešova. V Benešově se za neprávem poškozené osobnosti zakladatelů muzea staví dvě občanská sdružení a mnozí jedinci.
2017 - Během následujícího období se vedení radnice postupně podaří vyvodit zásadní důsledky z nekompetentního jednání a uvedená politička je odvolána ze všech funkcí včetně zastupitelstva a opouští také ČSSD.
2017 - Členové předchozích vedení radnice (v politické opozici) podepisují poděkování s uznáním dlouholeté obětavé zástupkyni ředitele muzea Anně Fassatiové, která musela pod tlakem opustit ústav. V rámci každoroční ankety EKB získává také za své nekompromisní postoje k veřejnému dění titul "Osobnost demokracie Benešova". Těmto členům vedení radnice mezi léty 1990-2016 je doručeno uznání za podporu kvalitního rozvoje muzea podepsané více než stovkou významných osobností a odborníků z celé ČR.
2017 - Ředitel muzea je jako šestá osobnost od roku 1990 poctěn Radou galerií ČR mimořádným uznáním za vedení muzea a odbornou práci. Návazně získává ještě mimořádné uznání od vědecké společnosti ČES za celoživotní přínos.
2018 - Přátelé muzea podněcují podpisovou akci více než sto padesáti osobností české vědy a kultury vyzdvihující zásluhy členů vedení města Benešov mezi léty 1990-2015 na rozvoji muzea, čím chtějí podpořit i nedávno svržené vedení starosty Hlavničky. Mezitím volby vracejí Ing. Hlavničku na radnici a poděkování je předáváno na řádné schůzi zastupitelstva Benešova a zveřejněno v oficiálním radničním zpravodaji.
2019 - Nově zvolené vedení města Benešov na zasedání zastupitelstva vyzdvihuje jména občanů poškozených politickým režimem ve městě v létech 2016-18 a děkuje jim za kvalitně odvedenou práci.
2020 - Emeritní ředitel muzea publikuje v radničním zpravodaji v roce 30. výročí založení ústavu poděkování nejlepším pracovníkům jeho historie - Vladimíře Drábové, Tomáši Velkovi, Davidu Havlovi a Miroslavu Dvořákovi.
C
Sociální dynamika historie muzea
Poděkování spolupracovníkům
Napsali o muzeu